Rugby – Romania-Rusia

Rugby – Romania-Rusia 30-0.

Nationala de rugby a Romaniei a obtinut cea de-a treia victorie in Cupa Europeana a Natiunilor, dupa ce a invins Rusia, intr-un meci disputat sambata 27 februarie pe stadionul „Emil Alexandrescu” din Iasi. Romania urca astfel pe locul 2 in clasament, dupa Georgia.

“A fost un meci bun, noi stiam ca in primele 20 de minute, rusii vor da totul,  asta e tactica lor. Sunt fericit ca am reusit sa luam punctul bonus ofensiv si sa facem un joc diferit de cel aratat in primele doua meciuri. Este o victorie importanta pentru ca noi ne-am propus sa incercam sa ne ridicam nivelul de joc si azi a fost un prim pas, iar ceea ce ma bucura in mod deosebit este ca nu am luat niciun punct, deci apararea a functionat bine. Meciul cu Germania va fi total diferit, insa e important ca baietii il vor aborda cu un moral bun”, a declarat antrenorul Lynn Howells.

“Este o victorie importanta pentru noi, pentru Romania. Ne-am luat revansa dupa esecul de anul trecut. In prima repriza toata echipa a respectat indicatiile antrenorului care ne-a spus ca in primele 20 de minute trebuie sa ne aparam perfect si sa nu-i lasam sa dea puncte. Am avut si un public minunat azi, vreau sa multumesc tuturor celor care au fost la meci si ne-au incurajat pentru ca i-am auzit tot timpul si ne-au motivat mai mult. A fost un meci greu, cel putin pe gramada s-a vazut ca sunt jucatori masivi, foarte fizici, dar ma bucur ca i-am dominat in ordonate si spontane si ca am dat baloane colegilor de pe treisferturi ”, a declarat capitanul Mihai Macovei

Urmatorul meci al Stejarilor va fi pe 12 martie, cu Germania, tot la Iasi.

Fotografii de sport la Iasi, meciul de rugby dintre Romania si Rusia.

Capitanul Mihai Macovei ataca in cadrul meciului de rugby Romania-Rusia Echipa nationala de rugby a Romaniei a invins Rusia cu 30-0 in Cupa Europeana a Natiunilor Rugby Romania-Rusia 30-0 Meciul de rugby dintre nationala Romaniei si cea a Rusiei Rusia a intalnit Romania in cadrul Cupei Europene a Natiunilor Meciul de rugby Romania-Rusia desfasurat pe stadionul "Emil Alexandrescu" din Iasi. rugby Romania-Rusia 30-0 Rugby Romania-Rusia Meciul de rugby dintre nationala Romaniei si cea a Rusiei Echipa nationala de rugby a Romaniei a invins cu scorul de 30-0 echipa Rusiei. Jucatorii se bucura la finalul meciului de rugby Romania-Rusia 30-0

Mai multe imagini pot fi vizionate pe fluxul de stiri al Agentiei Nationale de Presa Agerpres.

Adrian Cuba, fotograf profesionist Iasi, realizeaza fotografie de sport. Ma puteti contacta pentru a participa la evenimentele de sport organizate de dvs.

Daca iti plac fotografiile sau esti pasionat de rugby, te invit sa dai SHARE / LIKE