Fotbal – CSM Politehnica Iasi-Gaz Metan Medias 3-1

CSM Politehnica Iasi a pornit cu dreptul in editia 2016-2017 a Ligii I de fotbal.

Astfel, moldovenii au obtinut o victorie categorica in fata echipei din Medias, castigand cu scorul de 3-1 in meciul din a doua etapa, disputat pe stadionul „Emil Alexandrescu”. Iesenii nu au jucat în prima etapă a Ligii I, meciul cu Steaua, acesta fiind reprogramat datorita faptului că cele două echipe au jucat în cupele europene, cu Hajduk Split, respectiv Sparta Praga.

Iesenii au marcat primul gol încă din minutul 5 al intalnirii; Alexandru Țigănașu (numarul 30 pe tricou) a reluat după un corner executat de Teofil Ciucur (numarul 90). Medieșenii aduc egalitatea pe tabela de marcaj în minutul 33 prin Mircea Axente (numarul 20).

Cu nouă minute înainte de final, Mitici paseaza lui Bole, iar acesta inscrie din afara careului de 16 metri. Scor 2-1

Andrei Cristea stabileste scorul final 3-1 în minutul 90 printr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

Milan Mitici a avut dreptate cand a declarat la conferinţa de presă premergatoare meciului: ”Sunt convins că suntem o echipă mai bună ca Gazul. Cred că avem jucători mai valoroşi, avem mai multă experienţă. Mai avem ca atuuri şi omogenitatea şi faptul că jucăm acasă. Trebuie să fim însă foarte atenţi, pentru că şi ei au puncte bune: antrenor cu experienţă, fundaşi cu talie, modul în care joacă fazele fixe”.

Echipele la start:

CSM Politehnica Iasi: Grahovac – Voicu, Frăsinescu, Mihalache, Țigănasu – Ciucur, Mitic, Târșă, Bole – Cristea, Piccioni. Antrenor: Nicolo Napoli
Gaz Metan Medias: Pleşca – V. Creţu, I. Cristea, R. Zaharia, Trtovaci, Buzean – Al. Munteanu, Susnjar, Llullaku – Axente, Gavra. Antrenor: Cristian Pustai
Arbitri: George Rădulescu – Bogdan Gheorghe, Andrei Constantinescu.

Fotografie de fotbal la Iasi, meciul dintre CSM Politehnica si Gaz Metan 3-1

Meciul de fotbal dintre CSM Politehnica Iasi si Gaz Metan Medias, scor 3-1, disputat pe stadionul Emil Alexandrescu din Iasi, in Liga I 2016-2017

Mai multe imagini pot fi vizionate pe fluxul de stiri AGERPRES – Agentia Nationala de Presa.

Adrian Cuba, fotograf profesionist Iasi, realizeaza fotografie de sport. Ma puteti contacta pentru a participa la evenimentele de sport organizate de dvs.